alirezam216
alirezam216

بيع چيست؟

بيع در لغت به معناي خريد و فروش و داد و ستد است.

عقد بيع، قراردادي است كه به موجب آن شخص، مالي را در مقابل مال ديگري به شخصي واگذار مي‌نمايد به طوري كه مالك مال (فروشنده)، مالكيت كالاي خود را در مقابل پول يا مالي كه دريافت مي‌كند به طرف مقابل (خريدار) منتقل مي‌كند و طرف مقابل نيز به ازاي (در مقابل) دريافت كالا، مال يا پولي به فروشنده مي‌دهد.

بر اساس قانون مدني، هرگاه طرفين معامله (فروشنده و خريدار) توافق كنند، عقد بيع منعقد شده است و به غير از موارد خاص در اكثر موارد به صرف توافق طرفين حتي اگر توافق مكتوب و نوشته نشده باشد بيع (داد و ستد) تشكيل شده است.

دادخواست تأييد و اثبات وقوع بيع (انجام معامله)

زماني اين دادخواست تقديم مي‌شود كه ملكي خريداري شود و مبايعه‌نامه مكتوبي در ميان نباشد و خواهان قصد داشته باشد با استفاده از مدارك و مستندات موجود، مانند: شهادت شهود، مستندات پرداخت وجه و پول و... انجام بيع و معامله را اثبات كند.

طرفين دعواي تأييد و اثبات وقوع بيع

هر كدام از طرفين معامله كه بخواهد، بيع و داد و ستد را اثبات كند چه خريدار باشد چه فروشنده مي‌تواند خواهان دعواي اثبات وقوع بيع و انجام معامله باشد. و خوانده نيز طرف مقابل معامله مي‌باشد.

* نكته 1: چنانچه فروشنده، مالك رسمي ملك نبوده و خريدار طرح دعوا نموده است، بهتر است علاوه بر فروشنده، مالك رسمي ملك را نيز طرف دعوا قرار دهد.

* نكته 2: طبق مواد 22، 46، 47 و 48 قانون ثبت اسناد و املاك در بعضي محاكم به اين استدلال كه دعواي تأييد و اثبات وقوع بيع و انجام معامله مربوط به مال غيرمنقول است و جزء امور غيرترافعي است. (ترافع يعني: با هم به پيش قاضي رفتن) و اين دعوا را به تنهايي قابل پذيرش نمي‌دانند و آن را به همراه دعواي الزام و اجبار به تنظيم سند رسمي مي‌دانند.

بهتر است دو خواسته‌ي اثبات وقوع بيع و خواسته الزام به تنظيم سند رسمي همزمان مطرح شوند چرا كه رأي اثبات وقوع بيع، فقط جنبه اعلامي دارد و به تنهايي با داشتن اين حكم نمي‌توان مالك را مجبور به تنظيم سند رسمي نمود.

مرجع صالح به رسيدگي دعواي تأييد و اثبات وقوع بيع

در دعاوي مربوط به املاك، دادخواست بايد به دادگاهي ارائه شود كه ملك مورد نظر در حوزه قضايي آن واقع شده است.

نحوه اجراي رأي دعواي تأييد و اثبات وقوع بيع

بيع و داد و ستد از زمان قبول و پذيرفتن، قبل از طرح دعوي، منعقد شده است. بنابراين دادگاه فقط بيع را تأييد مي‌كند. دادنامه تأييد بيع جنبه اعلامي دارد و به همين دليل در اين دعوا اجراييه صادر نمي‌شود.

تفاوت دادخواست تأييد و اثبات وقوع بيع و دادخواست اثبات مالكيت

1- دو خواسته اثبات مالكيت و تأييد و اثبات وقوع بيع با هم متفاوت هستند، دعواي تأييد و اثبات وقوع بيع و انجام معامله در مورد املاك ثبت شده و ثبت نشده اقامه مي‌شود. اما دادخواست اثبات مالكيت در مورد املاك در صورتي قابل طرح است كه ملك به ثبت نرسيده باشد.

2- دعواي تأييد و اثبات وقوع بيع در مورد املاك، زماني طرح مي‌شود كه سند مكتوبي مانند مبايعه‌نامه جهت اجبار فروشنده به تنظيم سند در دست نيست، اما دعواي اثبات مالكيت چه بسا به استناد مبايعه‌نامه مطرح مي‌شود.

 

وكيل كلاهبرداري ، وكيل دادگاه انقلاب


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۱:۰۳:۲۱ ] [ alirezam216 ] [ نظرات (0) ]

1- خريدار بايد مشخصات ملكي را كه قصد خريد آن را دارد با ويژگي‌هاي آنكه در سند قيد شده است مطابقت دهد و مطمئن گردد كه مال مورد معامله در رهن يا وثيقه و يا در توقيف نباشد.

2-اگر موضوع مورد معامله ملك است خريدار بايد بررسي كند كه توابع و منضمات و ملحقات (اضافه شده‌ها) و مشاعات و مشتركات ملك مانند آب، برق، گاز، تلفن، پاركينگ، انباري و.... به طور روشن در سند توصيف شده باشد.

3- اگر قولنامه توسط وكيل يا ولي و قيم مالك امضاء مي‌شود و نه خود مالك، بايد دلايل احراز (دستيابي) سمت آنها را بررسي شود و خريدار دقت كند كه آيا وكيل در وكالت‌نامه خود حق فروش و گرفتن قيمت مال را دارد يا خير؟ يا اگر امضاء كننده ولي مالك است مطمئن شود كه در زمان امضاي قولنامه توسط ولي، كودك بالغ نبوده. همچنين در جايي كه امضاء كننده قيم مالك است بايد مشخص شود كه آيا قيم به تنهايي حق فروش مال مولي عليه (صغير) خود را دارد يا با دخالت مقام قضايي چنين حقي براي او در نظر گرفته شده است.

4- اگر مورد معامله وارثي باشد و از طريق ارث به فروشنده رسيده باشد خريدار بايد گواهي انحصار وراثت را ببيند و كپي برابر اصل آن را نيز از فروشنده بگيرد، همچنين تصفيه حساب ماليات بر ارث را نيز ملاحظه كند.

5- همچنين فروشنده بايد ممنوع‌المعامله نباشد و يا مشمول فراري از نظام وظيفه نباشد در اين صورت فروشنده قادر به انتقال رسمي ملك به خريدار نمي‌باشد..

6- خريدار بايد دقت كند كه فروشنده محجور (سفيه، صغير، مجنون) نباشد و چنانچه فروشنده خيلي پير يا بيمار است و حركات غيرعادي دارد احتمال بدهد كه او محجور است و با مراجعه به اداره سرپرستي محجورين اطمينان حاصل كند كه نام فروشنده در ميان اسامي محجورين آن اداره نباشد.

7- خريدار بايد بداند تا زماني كه مورد معامله را دريافت نكرده يا با سند رسمي به وي انتقال داده نشده از پرداخت كل مبلغ مورد معامله خودداري نمايد.

8- خريدار بايد مطمئن شود ملك مورد معامله اعم از مسكوني، تجاري يا اداري در تصرف مستأجر نيست و اگر در تصرف مستأجر باشد بايد در قرارداد ترتيب و مهلت و ضمانت اجراي بيرون رفتن مستأجر قيد (ثبت) شود.

9- خريدار بايد سعي كند تمام مبالغ را به وسيله چك تضميني پرداخت نمايد تا در صورتي كه فروشنده منكر دريافت وجه شد، وسيله‌اي براي اثبات پرداختي‌هاي خود داشته باشد.

10- براي حضور در دفتر اسناد رسمي حتماً در قولنامه روز و ساعت و دفترخانه مشخصي را تعيين نمايند و براي عدم حضور يا خودداري از حضور وجه التزام سنگيني قرار داده شود.

11- اگر مورد معامله ملك باشد بايد دقت شود كه ملك مورد نظر مشكل ثبتي يا معاوضي نداشته باشد.

وكيل ملكي ، وكيل اعاده دادرسي


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۱:۰۲:۲۰ ] [ alirezam216 ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

تخفیف لند